
III Konferencja CRANIA,
XII Międzynarodowe Sympozjum Fizykodiagnostyki
i Fizjoterapii Stomatologicznej i Medycznej
oraz
III Sympozjum Młodych Naukowców
odbyły się w Krynicy Zdrój
w dniach 27-29 lutego 2020 r.

XI Międzynarodowe Sympozjum Fizykodiagnostyki i Fizjoterapii Stomatologicznej i Medycznej „Stomatologia nauką interdyscyplinarną” - Międzyzdroje 2019 r.
Kumulatywna tematyka obydwu Sympozjów o podtytułach: „Konsensus w diagnostyce i fizjoterapii stawów skroniowo-żuchwowych” oraz „Stomatologia nauką interdyscyplinarną” będzie, od tego roku prezentowana na zmianę – na południu Polski i nad morzem. Organizowane corocznie w Międzyzdrojach Sympozjum Fizjoterapii Stomatologicznej, tym razem odbyło się, więc w plenerach górskich.

Prof. Umberto Romeo i prof. Alessandro del Vecchio wraz
z przedstawicielami Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie:
dr hab.n.med. Danutą Lietz-Kijak,dr hab.n.med. Elżbietą Dembowską prof. PUM,
dr hab.n.med. Ewą Sobolewską prof. PUM,
dr hab.n.med. Katarzyną Grocholewicz prof. PUM.
Uczestnicy tych dwóch zintegrowanych Sympozjów, po raz kolejny mieli niepowtarzalną możliwość zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami z zakresu zaburzeń czynnościowych układu ruchowego narządu żucia, ortodoncji, neurologii, chirurgii ortognatycznej, fizjoterapii i medycyny fizykalnej. To konsekutywne, naukowe spotkanie lekarzy wielu specjalności, stomatologów i fizjoterapeutów było pretekstem do wymiany doświadczeń naukowych i klinicznych. Przyświecał im konkretny cel, który obliguje do poszukiwania i promowania nowych, alternatywnych metod diagnozowania, leczenia i rehabilitacji stomatognatycznej, co niezaprzeczalnie łączy się z integracją wielu dyscyplin naukowych, a wszystko dla szeroko pojmowanego dobra pacjentów.
Tegoroczne Sympozja zostały objęte Patronatem Honorowym: Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, Wydziału Nauk o Zdrowiu UJ CM, Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii, Krajowej Izby Fizjoterapeutów, Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska, Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii, Prezydenta Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Głównymi organizatorami przedsięwzięcia było Polskie Towarzystwo Leczenia Twarzy i Czaszki oraz Zarząd Sekcji Fizykodiagnostyki i Fizjoterapii Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii.
Mieliśmy przyjemność gościć znamienitych Wykładowców w dziedzinie medycyny i nauk o zdrowiu: prof. Aleksandra Sieronia, prof. Zbigniewa Śliwińskiego, prof. Tomasza Konopkę, prof. Małgorzatę Pihut, prof. Jolantę Jaworek, prof. Włodzisława Kulińskiego. Zaszczyciła nas również obecność Dziekanów: Wydziału Stomatologicznego z Białegostoku prof. Teresy Sierpińskiej, Prodziekana WNZ UJ CM prof. Romana Nowobilskiego, Prodziekana Wydziału Fizjoterapii AWF Katowice prof. Andrzeja Myśliwca, Pełnomocnika Rektora Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu prof. Agaty Czajki-Jakubowskiej, Wykładowców oraz członków Komisji: prof. Joanny Wysokińskiej - Miszczuk, dr hab. Agaty Niewczas, dr hab. Anety Wieczorek, dr Krzysztofa Dowgierda, dr Witolda Jurczyńskiego oraz Kierowników Katedr i Zakładów z Uczelni Medycznych z Lublina, Krakowa, Poznania Białegostoku i Szczecina,

Wykładowcy i Uczestnicy Sympozjów. Od lewej: Prof. Z Śliwiński,
Dr hab. A. Niewczas, Prof. J. Wysokińska-Miszczuk, Dr hab. D. Lietz-Kijak,
Prof. R. Nowobilski, Prof. J. Jaworek, Dr R. Malak, Dr M. Wójcik,
Dr M. Kulesa-Mrowiecka, Prezes PTF Dr Rafał Trąbka
Wzorem lat ubiegłych, tematyka Sympozjum pozostała interdyscyplinarna i dotyczyła: biomechaniki układu ruchowego i stomatognatycznego, biomateriałów, stosowanych we współczesnej medycynie i stomatologii, fizykodiagnostyki i fizjoterapii w stomatologii i innych specjalnościach medycznych. Potwierdzając słuszność wyboru tematów Sesji Naukowych, zostało zgłoszonych 25 referatów, zaakceptowanych przez Komitet Naukowy Sympozjów i przewidzianych do wygłoszenia.
Realizując potrzeby poznawcze młodych pracowników naukowych i studentów odbyło się również III Sympozjum Młodych Naukowców, podczas którego zaprezentowano 18 doniesień naukowych o interdyscyplinarnej tematyce: dotyczącej stomatologii, fizjoterapii, chirurgii i neurologii.

Uczestnicy III Sympozjum Młodych Naukowców wraz z Komisją Oceniającą

Wykładowcy i Uczestnicy Sympozjów. Na pierwszym planie: Prof. D. Larysz, P
rof. R. Nowobilski, Prof. M. Wilk-Frańczuk, Prez. M. Kiljański, Prof. Z Śliwiński,
Prof. A. Sieroń

Wykładowcy i Uczestnicy Sympozjów. Na pierwszym planie:
Prof. M. Pihut, Prof. Pryliński, Dr M. Kulesa-Mrowiecka
W trakcie trwania Sympozjów odbywały się liczne warsztaty, cieszące się dużym zainteresowaniem praktykujących fizjoterapeutów i dentystów. Na szczególne uznanie zasługują: Techniki terapeutyczne systemu żuchwowo-gnykowo-czaszkowego oraz struktur pozostających z nim w interakcjach w koncepcji Terapii Manualnej Holistycznej - Andrzej Rakowski, Janina Słobodzian-Rakowska; „Badanie MFA – lista kontrolna” Barbara Czerwińska-Niezabitowska; Stomatologia cyfrowa – skanowanie, projektowanie – 3D - Wojciech Czopor. W przebiegu tego naukowego Przedsięwzięcia nie zabrakło również atrakcji pozamerytorycznych, podnoszących kondycję fizyczną Uczestników Sympozjów. Odbyły się, więc II Mistrzostwa Polski Fizjoterapeutów i Lekarzy Stomatologów w narciarstwie alpejskim CRANIA 2020
W trakcie trwania Sympozjów odbywały się liczne warsztaty, cieszące się dużym zainteresowaniem praktykujących fizjoterapeutów i dentystów. Na szczególne uznanie zasługują: Techniki terapeutyczne systemu żuchwowo-gnykowo-czaszkowego oraz struktur pozostających z nim w interakcjach w koncepcji Terapii Manualnej Holistycznej - Andrzej Rakowski, Janina Słobodzian-Rakowska; „Badanie MFA – lista kontrolna” Barbara Czerwińska-Niezabitowska; Stomatologia cyfrowa – skanowanie, projektowanie – 3D - Wojciech Czopor.
W przebiegu tego naukowego Przedsięwzięcia nie zabrakło również atrakcji pozamerytorycznych, podnoszących kondycję fizyczną Uczestników Sympozjów. Odbyły się, więc II Mistrzostwa Polski Fizjoterapeutów i Lekarzy Stomatologów w narciarstwie alpejskim
CRANIA 2020

Uczestnicy zawodów narciarskich CRANIA 2020

Rozdanie nagród II Mistrzostw Polski Fizjoterapeutów i Lekarzy Stomatologów
w narciarstwie alpejskim CRANIA 2020 odbyło się na Wieczorze Góralskim
Mamy pewność, iż fizjoterapia i stomatologia nie może ograniczać się jedynie do warsztatu, co zobowiązuje do integracji naukowej i dydaktycznej z innymi specjalnościami. Spotkania w gremium specjalistów i możliwość bezpośredniej rozmowy są nadal najlepszą drogą do pogłębiania wiedzy, poszerzania dróg badawczych oraz wymiany doświadczeń. Cieszy fakt, że jest nas coraz więcej, stosujących diagnostykę oraz terapię fizykalną w stomatologii i już dziś zapraszamy na XIII Sympozjum Fizjoterapii Stomatologicznej
i Medycznej, IV Konferencję CRANIA oraz IV Zachodniopomorskie Sympozjum Młodych Naukowców, które odbędą się w Międzyzdrojach w dniach 27– 30. 05. 2021 roku.
W imieniu Komitetu Organizacyjnego i Naukowego
III Konferencji CRANIA „Konsensus w diagnostyce i fizjoterapii stawów skroniowo-żuchwowych”
oraz
XII Międzynarodowego Sympozjum Fizykodiagnostyki i Fizjoterapii Stomatologicznej „Stomatologia nauką interdyscyplinarną”
Danuta Lietz – Kijak
Małgorzata Kulesa - Mrowiecka